Det må vara september nu men ännu är inte grillsommaren slut – i alla fall inte om man får döma av det underbara vädret… Varför inte laga söndagsmiddag på grillen idag? Överraska med grillad quornfilé! Gör en god marinad; rör ihop 1 del soja med 2 delar chilisås och drygt 1 del olja. Krydda med färska eller torkade örter, pressad vitlök, riven ingefära och cayennepeppar eller sambal oelek. Grilla quornfiléerna några minuter på varje sida. Servera med ugnsrostade rotfrukter och en härlig yoghurtsås!
Ugnsrostade rotfrukter
4 rödbetor
2 sötpotatisar eller 4 morötter
1 bit kålrot på ca 300 g, eller motsvarande mängd rotselleri
4 palsternackor
4 msk balsamvinäger
4 msk matolja, gärna oliv
2 msk farinsocker
Salt och peppar och paprikakrydda

Gör så här: Sätt ugnen på 225 grader. Ansa och skär rotfrukterna i bitar på ca 2-3 cm. Lägg dem i en ugnssäker form, eller på en smord plåt med kanter, och ringla över balsamvinäger och olja. Krydda med farin, salt och peppar samt paprikakrydda och rör om.
Rosta rotfrukterna mitt i ugnen i ca 30-40 minuter, tills de är mjuka men fortfarande har lite tuggmotstånd kvar. Servera till söndagssteken eller som ensamrätt med en kryddig yoghurtsås.
Yoghurtsås
Det här är en härlig kall sås som du gör på nolltid och som passar perfekt till de rostade rotfrukterna. Vill du ha en vegansk sås, byt ut yoghurten mot mjölkfritt alternativ! Till 4 portioner behöver du:
4 dl yoghurt, gärna av grekisk typ
4 msk chilisås av ketchuptyp
2 msk stark senap
Juice av 1 pressad citron
Salt och peppar
Blanda yoghurt med chilisås, senap och citronjuice. Salta och peppra och servera! Smaklig måltid!