
Jag älskar pasta i alla former – finns det något som är så lätt att kombinera och som dessutom är så enkelt och smidigt att laga? Oavsett form på pastan går det alltid att hitta en sås som passar till – variationerna på pastasåser är hur många som helst! Dessutom passar en god pastarätt lika bra till vardags som till fest.
Nu senast lagade jag en underbar Pasta alla Puttanesca med tomater, sardeller, kapris och oliver. Och den som tycker att namnet låter lite märkligt – jo, det betyder faktiskt ”pasta på horans vis”. Varför? Om det tvistar de lärde, men på Wikipedia kan man läsa lite om denna pastarätts historia.
Själv valde jag ett recept från ZETA; enkelt, lättlagat och gott som bara tar en halvtimme att laga. Ingredienserna är få men smakrika; sardeller, oliver, kapris, chili och vitlök… Mums!
Eftersom jag är en stor fantast av sardeller ökade jag på antalet sardellfiléer och tog 8 istället för 4.

Dessutom ersatte jag bladpersiljan med vanlig kruspersilja som jag tycker är både fräschare och godare (förmodligen för att jag förknippar kruspersilja med barndomens trädgårdssomrar hos mormor och morfar och med mammas kryddfönster!).
Oavsett hur du gör blir denna pastarätt en garanterad favorit på middagsbordet!
2 burkar hela tomater
2-3 hackade vitlöksklyftor
1 msk finhackad chili eller 1 tsk sambal oelek (originalreceptet föreslår 2 msk hackad chili men det är för starkt för min smak)
½ dl olivolja (gärna ZETAs Originale Extra Virgine – eller prova kallpressad rapsolja!)
4 st grovhackade sardellfiléer (jag tog dubbelt så mycket!)
140 g svarta, urkärnade oliver
2 msk kapris (kan uteslutas för den som inte gillar kaprissmaken)
2 msk hackad persilja (valfri sort!)

Låt tomaterna rinna av i en sil. Skär dem i mindre bitar. Fräs vitlök och chili eller sambal i oljan i en kastrull några minuter utan att de får färg. Tillsätt tomaterna, sardellerna samt oliver och kapris och låt sjuda under lock i ca en halvtimme. Rör om då och då.
Blanda såsen med nykokt pasta, gärna den nya snabbspaghettin Casa di Luca från ZETA – den är otroligt god och ger precis det rätta tuggmotståndet! Och tro inte att den blir så där trist som snabbspaghetti och snabbmakaroner brukar bli – den smakar alldeles förträffligt!
Toppa härligheten med hackad persilja och du har en perfekt vardagsmiddag – eller en läcker bjudrätt till fredagskvällen!
Upptäck mer från Matmamman
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

[…] En härlig pastarätt med mangold och knprigt bacon. Mangold kan också bytas ut mot spenatblad. Till receptet >> […]
GillaGilla
[…] Fontana Candida Frascati är en verklig italiensk klassiker. Ett vitt vin gjord på druvor som växer på vulkanisk jord och som passar perfekt till italienska rätter som pasta vingole, vitello tonnato och pasta puttanesca. […]
GillaGilla