Höst är husmanstid, brukar jag säga. Och en favorit bland de klassiska svenska husmansrätterna är denna…
Plommonjärpar
Det här är, tycker jag, något av det godaste man kan hitta i det svenska köket. Servera järparna med kokt potatis eller ett gott hemlagat potatismos (recept finns här) och klassiska tillbehör som gelé, syltlök och pressgurka.
Till 4 portioner behövs:
500 g köttfärs (helst blandfärs)
1½ dl mjölk
1 dl ströbröd eller havregryn
1 dl finhackade katrinplommon
1 riven eller finhackad gul lök
1 ägg
salt och peppar efter smak samt en liten nypa socker
Gör så här: Låt ströbrödet (eller havregrynen) svälla i mjölken. Tillsätt färsen och blanda med salt och peppar. Blanda i ägget, plommonhack och lök samt en lite nypa socker (ett kryddmått). Forma ovala järpar. Stek dem i lite smör i medelvarm panna och håll dem varma på ett uppläggningsfat. Vispa ur pannan med lite vatten, sila och använd till såsen!
Gräddsås
3 dl buljong (en blandning av urvispat stekspad, buljong från tärning, potatisspad, spad från ärtburk – jag brukar blanda hejvilt, det blir godast!)
1-2 dl grädde (valfri sort)
1½ msk vetemjöl
1 tsk soja, eventuellt också ett par teskedar vinbärsgelé
Gör så här: Koka upp det urvispade stekspadet från järparna med spad från en burk ärter, lite potatisspad och/eller buljong från tärning. Häll i grädden och låt puttra på svag värme. Vispa ut vetemjölet i lite vatten och häll i såsen i en jämn stråle under omrörning. Tillsätt soja, vinbärsgelé och smaka av med salt och peppar.
Tips! Det går också jättebra att reda med maizena! Följ anvisningarna på förpackningen.