Finland i Em för första gången – det firar vi med piroger!

Idag blickar vi österut, när Finland debuterar i Fotbolls-EM. Det blir dessutom en helnordisk match, då de möter rutinerade Danmark (EM-vinnare 1992). Varför inte uppmärksamma Finland med en verklig klassiker – karelska piroger!

Karelska piroger

Karelska piroger är en traditionellt östersjöfinsk pirog som består av ett tunt rågskal med en speciell sorts fyllning av risgrynsgröt eller potatismos. Jag väljer risgrynsgröt, eftersom jag tycker det är godast… Till 6 portioner behöver du:

1 dl vatten
1 dl vetemjöl
knappt 2 dl rågmjöl
1/2 tsk salt


1/2 dl vatten – till pensling
30 g smör – till pensling

Fyllning

Risgrynsgröt (på rulle för enkelhetens skull!)

Äggsmör

2 hårdkokta ägg
50 g rumsvarmt smör

Gör så här: Blanda mjölet med saltet i en bunke. Tillsätt vattnet och knåda till en jämn deg. Forma till en rulle och dela i 6 delar. Kavla ut varje del tills de är några millimeter tjocka.

Lägg en klick risgrynsgröt som ett streck i mitten på varje pirog och vik in sidorna mot mitten. Vecka kanterna genom att knipa ihop dem med fingrarna.

Grädda mitt i ugnen på ca 250 grader i 10-15 minuter. Smält under tiden vattnet och smöret till pensling i en kastrull på spisen.

Pensla pirogerna så snart de är klara och låt dem sedan svalna under bakduk.

Hacka äggen till äggsmöret och blanda med det rumsvarma smöret. Servera pirogerna med äggsmöret ovanpå.

Vill du laga något danskt istället? Gör en jättegod dansk potatissallad och servera med rôde pölser!

En kommentar

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s