Laga smalt i CrockPot: Mexikansk kycklingsoppa

Har du en CrockPot eller annan slowcooker? I så fall kan du använda den för att laga till smala, men samtidigt goda och väldoftande middagar nu när byxorna (kanske) blivit lite trånga efter jul- och nyårshelgerna. Den här veckan tipsar jag om några härliga långkokta smalrätter med kyckling i fokus.

Mexikansk kycklingsoppa

Receptet blir lagom för 4-6 personer.

600-700 g ben- och skinnfritt kycklingkött (t ex filé eller urbenade lår)
400 g salsa (helst ”chunky”)
5 dl kycklingbuljong från tärning 
250 g ost av Monterey- eller Pepper Jacktyp (hamburgerost) i mindre bitar eller riven cheddar

Gör så här: Lägg kycklingen i botten av slowcookern och tillsätt övriga ingredienser. Koka på högsta effekt 3-4 timmar eller 6-8 timmar på lägre effekt.

Ta upp kycklingen och dela den i strimlor (den brukar vara så mör vid det laget att det går enkelt att göra med två gafflar). Lägg sen i kycklingköttet i grytan igen och servera soppan het, gärna med tortillabröd till.

Tips! Vill du hellre göra en gryta? Minska buljongen med hälften och ta den större mängden kyckling. Koka på samma sätt.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s