Romrussinkaka är en höjdare till kaffet!

Det är så roligt att baka, tycker jag!  Den här goda kakan slängde jag ihop häromsistens.

Romrussinkaka

Den här bakar jag ofta till advent och jul men även så här i mörka november är den förstås jättegod! Russinen ska ligga i blöt en timme eller två – därefter går det snabbt att baka kakan!

100 g russin
1/2 dl rom (helst mörk)
2 dl strösocker eller råsocker
200 g smör, rumsvarmt
3 ägg
3 1/2 dl vetemjöl
1/2 tsk bakpulver
1 dl sötmandel
75 g mörk choklad

Gör så här: Lägg russinen i en skål och häll över rom och låt stå i en timme eller två.

Värm ugnen till 150°. Rör smöret mjukt och poröst med sockret och tillsätt äggen ett i sänder under kraftig omrörning. Hacka mandel och choklad och rör ner i smeten. Blanda mjöl och bakpulver och rör ner även detta. Sist i med russinen (även vätskan ska vara med!).

Häll smeten i en smord och bröad form på ca 1 1/2 l och grädde i nedre delen av ugnen i en dryg timme (kan också ta 1 1/2 timme beroende på ugn).  Låt den vila en stund i formen innan du stjälper upp den. Den mår också bra av att få ligga och mogna någon dag innan du skär i den.

Tips! Glasera den kalla kakan med florsockerglasyr och röda cocktailbär och citronmeliss.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s