När jag var i New York nu senast såg jag på flera menyer avocado fries som sidorätt. Det låter knasigt men spännande och jag kunde inte riktigt föreställa mig hur det skulle smaka eller – för den delen – hur konsistensen skulle vara. När jag fick in den första laddningen av avocado fries var jag fast direkt. Så fantastiskt gott att det är direkt beroendeframkallande! Knapriga på utsidan och lena och mjuka inuti, och passar till allt!
Naturligtvis var jag tvungen att testa dessa makalöst goda fries när jag kom hem. Och efter en del knep och knåp har jag hittat en variant som fungerar riktigt bra. Prova du också!
Avocado Fries
Passar till allt från en god varm macka till en rejäl biff. Men också supergott som förrätt eller snacks med några läckra dipsåser till. Du behöver:
2 fasta och medelstora avokador, skalade och urkärnade och delade i kilar (av ungefär samma storlek som en apelsinklyfta)
1/2 dl vetemjöl
1/4 tsk salt
2 vispade ägg
drygt 1 1/2 dl panko (asiatiskt ströbröd, knaprigare än vårt vanliga)
Olja till fritering
Gör så här: Värm ugnen till 200°. Värm oljan i en medelstor kastrull – den ska nå ca 4-5 cm upp från botten – tills den får rätt värme för fritering. (Testa med en liten brödbit, om den blir gyllenbrun på 30-60 sekunder har oljan rätt temperatur).
Blanda mjölet med saltet på en flat tallrik. Häll upp ägg och panko i separata skålar. Doppa avokado i mjöl, sedan ägg och sist panko. Lägg upp dem en och en på en bricka eller stor tallrik tills alla är klara.
Fritera 3-4 avokadokilar i taget tills de blir gyllenbruna, det tar mellan 30 och60 sekunder. Ta upp med hålslev och låt rinna av på hushållspapper. Håll varma i ugnen tills servering. Salta med lite flingsalt innan du serverar.
[…] som i Rom. Steak & kidney pie och Shepherd’s Pie som i London. Börek som i Turkiet och Avocado fries och hamburgare som i New York. En matresa i köket, helt enkelt, med smaker som väcker ljusa […]
GillaGilla