Jumjum-kaka
Det här receptet finns i en mycket gammal kokbok som mormor hade i sin kökslåda. Den är lika god året om men passar extra bra just till advent, med den härliga smaken av kaffe och julkryddor. Kakan är äggfri, vilket var mycket praktiskt förr, då hönsen på småbruken upphörde med värpningen under vinterhalvåret. Du behöver:
3 dl starkt kaffe
50 g smör
2 dl russin (gärna sultanrussin)
1 tsk kanel
1/2 tsk malda nejlikor
1/2 tsk salt
3 dl strösocker
2 tsk vanillinsocker
1 tsk bikarbonat
4 dl vetemjöl
Smör och ströbröd till formen

Blanda smör, kaffe, russin, kanel, nejlikor, salt och socker i en kastrull och låt koka på svag värme i ca 5 minuter. Låt svalna.
Blanda mjölet med bikarbonat och vaniljsocker och rör ner det i smeten.
Häll smeten i formen och grädda i nedre delen av ugnen i ca 35 minuter eller tills kakan känns torr.
Tips! Kakan blir extra festlig om du siktar lite florsocker över den eller ringlar florsockerglasyr (och kanske strör hackade nötter) över den när den svalnat.
Florsockerglasyr
4 dl florsocker
1 1/2 – 4 msk vatten
2 krm citronsaft (eller ättika)
1 1/2 – 4 msk vatten
2 krm citronsaft (eller ättika)
Gör så här: Blanda florsockret med 1 1/2 msk vatten samt citronsaft i en bunke till en jämn glasyr. Späd om det behövs med en halv msk vatten i sänder tills glasyren precis är smidig och kan droppas över kakan.