En söndagsmiddag behöver inte alltid bestå av ”fin” mat. Hur förtjust jag än är i den klassiska söndagssteken så vill jag gärna variera mig. Idag blev det en snabblagad och väldigt god linsgryta till söndagsmiddag.
Linsgryta
Den här grytan ser inte särskilt snygg ut, den blir lite blek i färgen och ser typ ”grötig” ut. Men den smakar desto bättre! Till 4 portioner behöver du:
2 gula lökar
2 vitlöksklyftor
1 paprika av valfri färg
2-3 msk olja
4 dl röda linser
4 dl vatten (ev + 1 grönsaksbuljongtärning)
1 burk kokosmjölk
1/2 dl thaichili
salt och peppar
(några körsbärstomater)
Gör så här: Skala och hacka löken fint. Fräs i lite av oljan på låg värme tills den blir mjuk och genomskinlig, men utan att ta färg. Hacka under tiden paprikan i småbitar och låt den fräsa med mot slutet.
Häll i linserna och rör om. Tillsätt vatten och kokosmjölk och låt koka på svag värme till linserna är mjuka (ca 10 minuter). Smaka av med salt och peppar och thaichili. Körsbärstomater är gott, om du vill använda det så halvera några och rör ner när grytan är klar. Servera med ris eller bröd.