På 1960-talet började alltfler kvinnor förvärvsarbeta och därmed blev det också lite mindre tid i köket. Snabbt skulle det gå, så istället för att baka vetekringlor eller en tårta till lördagskaffet kunde det hända att man snodde ihop en sockerkaka. Och en av de populäraste var – och förblev – tigerkakan.
Tigerkaka – marmorerad kaka
Tigerkakan har blivit en verklig klassiker. Ljus smeten, som blandas med chokladsmet och som avnjuts till lördagskaffet – det kan inte bli så mycket bättre. Smaksätt den ljusa smeten med vanilj, citron eller apelsin.
100 g smör
1½ dl vatten
3 ägg
2 dl strösocker
4 dl vetemjöl
2 tsk bakpulver
1 msk vaniljsocker (eller skal och saft av 1 citron/apelsin)
3 msk kakao
Smör och ströbröd till formen
Gör så här: Sätt ugnen på 175 grader och smörj och bröa en form på ca 1½ – 2 l.
Smält smöret. Vispa ägg och socker poröst. Häll vattnet i smöret och koka upp. Häll den kokande smörblandningen i äggsmeten och blanda.
Blanda vetemjöl med bakpulver och vaniljsocker och häll detta i äggsmeten. Rör om noga tills du har en slät smet. Häll 2/3 av smeten i formen.
Blanda resten av smeten med kakao och konjak och rör om. Ringla chokladsmeten i den ljusa smeten och grädda kakan på nedersta falsen i ca 40 minuter. Känn efter med en sticka om kakan är torr innan du tar ut den. Låt svalna lite i formen innan du stjälper upp den.
