Mormors klassiska köttsoppa med eller utan klimp

Nu kommer hösten och det förknippar jag med soppmiddagar. Det finns ingenting som slår att koka en härlig soppa till middag! En av de finaste soppor jag vet är den klassiska köttsoppan – den minner om barndomens enkla men rustika måltider och gör gott för både magen och själen!

Så här kokar du en klassisk köttsoppa på mormors vis. Receptet blir bra för 6-7 personer, men har du ett mindre hushåll går det ju utmärkt att spara överbliven soppa i kylen en dag eller två eller frysa in för kommande soppluncher.

Ca 1 kg benfritt nötkött (eller 600-700 g benfritt plus några hekto oxsvans)

Ca 2 – 2,5 l vatten

En dryg matsked salt

10 vitpepparkorn

2 lagerblad

4-5 morötter

1 stor purjo (eller 2 gula lökar)

3 palsternackor

1 bit rotselleri (inte för stor, för sellerismaken är ganska dominant – och den som inte gillar selleri kan utesluta den helt)

2-3 buljongtärningar (grönsaks, kött eller oxbuljong)

1 burk konserverade ärter

Koka upp vattnet och lägg i köttet. Skumma innan du saltar och häller i pepparkornen, buljongtärningarna och lagerbladen. Låt köttet koka i 1½ – 2 timmar så det blir mört och fint.

Ta upp köttet ur grytan och sila buljongen. Skala och skiva (eller hacka) rotsaker och lök och låt koka i buljongen i 15-20 minuter. Skär köttet i

Husmansmiddag för höstliga dagar!

mindre bitar och lägg ner i soppan och häll i de konserverade ärterna (gärna med spadet). Smaka av med salt och peppar och servera med mjölk eller lättöl, och knäckebröd eller en god limpa med stark ost.

Den som vill gör det hela ännu lite festligare och vispar ihop en klimp till  soppan. Det gör du enkelt så här:

Vispa ihop 2 ägg med 2 dl mjölk. Tillsätt 5 dl mjöl och 2 tsk salt samt 1 tsk strösocker – blanda lite i sänder för den färdiga klimpsmeten ska vara lite lös och kladdig.

Lägg matskedsstora klimpar i kokande buljong och koka tills de flyter upp till ytan.  Lägg klimparna i soppan eller i en skål och ställ på bordet så att var och en kan ta för sig själv.

Alternativt kan man koka klimpen direkt i köttsoppan men då blir soppan lätt lite grumlig. Det har förstås ingen betydelse för smakens skull så gör som du tycker verkar enklast och bäst!

Tips! Klimp kan bli en god måltid i sig, med en mustig köttbuljong till – något att prova för den som har ont om tid men ändå vill unna sig en riktig husmanslunch!

Smaklig måltid!

22 kommentarer

  1. Hej och tack för receptet.
    Farmors och mormors köttsoppa var en stor favorit och jag lagar gärna sådan mat.
    dock har jag problem att hitta ett bra recept på klimp som man kokar så den bli fast, inte varianten som ska ligga ”i sköljd form och kallna”. Du verkar ha ett sådant recept, men innan jag provar måste jag fråga. Det ska väl var mjöl i klimpen? Det är det minne jag har. Tacksam för svar.
    Har läst mer på din hemsidan och lägger till den i mina fav oriter.

    Tack på förhand och må så gott.

    Gilla

    • Tack för din trevliga kommentar. Men hjäääälp – jag har skrivit mjölk 2 ggr i klimpreceptet!!! Vilken tur att du frågade, för visst ska det vara mjöl i!!! Jag ändrar genast!

      På återhörande!

      Gilla

    • Gomorron, lärde mej av svärmor att blanda ägg och mjöl samt salt. Rörs ihop med en gaffel och eventuellt späda med mjölk om man vill dryga ut den. Klimpen skall vara riktigt seg när den är färdig för att kokas. Hon kallade den för skedbladsklimp för man tar och lägger i den med sked, man måste använda gaffeln för att lossa den från skeden.

      Gilla

    • I klimpen, menar du? Ja, ungefär dubbelt så mkt mjöl som mjölk, om man vill ha en stadig klimp. Eller ta 3 dl mjölk om du vill ha den lite lösare.

      Gilla

    • Nix! Det ska naturligtvis vara 2 – 2,5 LITER vatten! SÅÅ slarvigt av mig och sån tur att du uppmärksammade det! Jag har ändrat det nu 🙂

      Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s