Värmande gulasch för vintriga dagar

Gulasch är en rätt jag alltid återkommer till, framför allt på vintern. Det är något så rustikt och underbart med den heta, smakrika gulaschen, den värmer liksom  både själ och hjärta.

Gulasch på mitt sätt

Eller egentligen på en väninnas sätt… Varifrån ursprungsreceptet kommer vet jag inte ens längre, men god är den, gärna med en klick gräddfil och ett gott surdegsbröd till. Potatismos passar också alldeles utmärkt till! Receptet räcker till 4-6 personer.

1,2 kilo högrev eller märgpipa
3 gula lökar
1 tsk salt
1 msk paprikapulver
1 tsk torkad timjan
1 tsk hel kummin, stött
en knivsudd cayennepeppar
1 buljongtärningar, kött- eller ox
4 paprikor av valfri färg

Gör så här: Putsa köttet och skär det rent från fett, senor och hinnor. Skär det i bitar, ca 3 x 3 cm. Bryn köttet i smör i omgångar i het panna och lägg över det i en rymlig gryta allt eftersom. Vispa ur stekpannan med lite vatten efter varje omgång och häll spadet i grytan.

Skala och klyfta löken. Lägg den i grytan tillsammans med kryddorna.  Smula i buljongtärningarna. Rör om och koka upp och låt sedan grytan sjuda på svag värme under lock minst 1 1/2 timme, helst 2. Köttet ska vara riktigt mört.

Kärna paprikan och skär i grova bitar. Lägg i dessa när köttet är mört, och låt grytan sjuda i ytterligare 10 minuter. Servera!

Tips! Koka den här gulaschen i din crock pot! Gör då precis som i grundreceptet och kör antingen 4 timmar på högsta effekt eller 8 timmar på lägsta. Ljuvligt gott!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s