Höstliga vegogrytor: Oktobergryta med linser

Linser är både nyttigt och gott och dessutom billigt, så det kan egentligen inte bli bättre. Det här är en jättegod linsgryta som jag ofta lagar, särskilt på hösten. Brukar vara poppis även bland ”köttätare”!

Oktobergryta med linser

Oktobergryta heter den för att vi oftast äter den på hösten. Men den är lika god året om! Till 4 portioner behöver du:

1 dm purjolök
4 morötter
1 äpple, helst ett svenskt, t ex Signe Tillisch, Gravensteiner…
2 msk smakneutral olja
1 msk curry (pulver eller pasta)
7 dl vatten
1 burk krossade tomater
2 grönsaksbuljongtärningar (eller 1 tsk grönsaksfond)
1 1/2 dl torkade linser, röda eller gröna
salt och peppar
några kvistar timjan

Gör så här: Strimla purjon och riv äpplet grovt. Slanta morötterna. Fräs allt i oljan, tillsammans med curryn, till det hela blivit lite mjukt.

Tillrätt övriga ingredienser och låt grytan puttra i 10-15 minuter (den längre tiden om du använder gröna linser). Smaka av med salt och peppar. Garnera med några kvistar timjan och servera, gärna med ett gott bröd och en fräsch sallad.

 


Upptäck mer från Matmamman

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Lämna en kommentar