
Det finns inte mycket som är så gott – och så användbart – som en riktigt god tomatsås. Idag är det tomatsåsens dag, så varför inte servera en härligt festlig, lättlagad och tillika billig pasta.
Fyllig tomatsås
Om man tar sig tid med den och låter den koka riktigt länge så blir det här en middag att verkligen njuta av. I receptet står vatten, buljong eller vin – det sistnämnda ifall du har en skvätt vin som blivit över. Rött eller vitt spelar ingen roll i den här såsen för det blir gott vilket som. Men viktigare än vin är alltså koktiden. Receptet är anpassat för två personer men är förstås enkelt att dubbla. Själv brukar jag ibland laga 8-10 portioner av den här såsen och frysa in i portioner, den är perfekt att använda som stomme i köttsåser, till pizza – användningsområdena är närmast obegränsade.
1 burk krossade eller passerade tomater
1-2 gula lökar
lite olja eller smör, eller båda delar
2 tsk strösocker
salt och peppar
1 dl vatten, grönsaksbuljong (på tärning) eller vin
Gör så här: Skala och finhacka löken. Fräs den på låg värme i olja eller smör, och tillsätt hälften av sockret. När löken blivit genomskinlig häller du i resten av sockret samt 1 dl valfri vätska (se ovan). Låt alltsammans puttra, fortfarande på svag värme, tills vätskan börjat koka in och löken blivit tjock och lite åt det karamelliserade hållet. Häll då i tomaterna, rör om och låt tomatsåsen puttra på svag värme utan lock i minst 30-40 minuter. Rör om då och då. Om du tycker såsen blir för tjock, eller om den ser torr ut, tillsätt bara lite mer vätska. Låt koka tills den är lagom tjock, smaka av med salt och peppar och eventuellt andra kryddor (timjan, oregano, spiskummin… välj efter eget tycke och smak) och servera med valfri pasta.
Upptäck mer från Matmamman
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.