Kanske har du ätit knaprigt och gott fröknäcke hemma hos någon LCHF-frälst kompis? Det har jag och fick givetvis genast lust att baka mitt eget. Tur man har snälla vänner som gärna delar med sig av sina recept… Underbart gott till frukost, men också perfekt till lördagskvällens ostbricka tillsammans med ett par goda dessertostar och lite frukt.
Kickis fröknäcke
Det här receptet ger två bakplåtar med härligt tunt och knaprigt knäcke som är både nyttigt och gott – och dessutom glutenfritt!
200 g solrosfrön
1 dl hela linfrön
½ dl sesamfrön
2 dl pumpakärnor
2 msk fiberhusk
2 msk mandelmjöl
1 tsk salt
½ dl chiafrön
1/2 dl vallmofrön
salt
5 dl vatten till blötläggning
Gör så här: Sätt ugnen på 150 grader. Blanda allt utom vallmofrö i en bunke och låt den stå framme i rumstemperatur i någon timme. Linfröna och fiberhusken får blandningen att svälla och bli klibbig.
Bred ut smeten tunt på två bakplåtspapper, och flytta sedan över detta till en plåt. Strö över lite salt och vallmofrön och grädda i mitten av ugnen ca 1 timme och 15 minuter. Låt bli helt kallt på plåten och bryt sedan i bitar. Förvara i burk med tättslutande lock.

Upptäck mer från Matmamman
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.