7 Up-kaka, har du hört talas om det nån gång? Det hade inte jag heller förrän ganska nyligen, men i vissa delar av USA är det faktiskt en så pass vanlig kaka att den till och med går att inhandla färdig i butik.
Särskilt mycket 7 Up smakar den egentligen inte – däremot får kakan en fantastisk konsistens eftersom man använder många ägg och dessutom bubblig läsk istället för bakpulver.
Kakan kan serveras med eller utan glasyr, och är himmelskt god till en kopp kaffe eller ett glas iskall mjölk.
7 Up-kaka
Det här receptet har jag fått från en väninna i Texas, och måtten blir därför lite annorlunda än i ”vanliga” recept. Använd en rund form, gärna med hål i mitten, och smörj ordentligt.
3 kkp (kaffekoppar) vetemjöl
3 kkp strösocker
1 tsk flytande vaniljextrakt (eller 2 tsk vaniljsocker)
1 kkp 7 Up eller annan läsk med smak av lime och citron, t ex Sprite
5 ägg
1 kkp smält smör (ca 50-75 g)
Glasyr:
1 kkp florsocker
1/4 kkp 7 Up
Smält smöret och låt svalna. Blanda de torra ingredienserna i en stor bunke. Vispa upp äggen i en annan bunke, och vispa tills de är riktigt uppvispade. Häll i äggen och det smälta smöret i mjölblandningen och rör om noga. Häll i läsk och vaniljextrakt och häll smeten i den smorda formen. Låt sedan kakan vila i formen i några minuter. Grädda sedan på nedersta falsen i ca 150-175 grader i drygt en timme.
Låt kakan vila i formen en stund innan du stjälper upp den. När den kallnat blandar du till glasyren och ringlar den över kakan.
Jag kommer ha USA-tema på min blogg en månad i vinter, och är väldigt sugen på att testa 7-up kaka då. Om jag nu kan hålla mig så länge:)
GillaGilla
Vad spännande, då måste jag kolla upp din blogg – jag har en verklig soft spot för det mångfaldiga amerikanska köket. Har du sett mina recept under etiketten ”amerikanskt” på Skånskans matblogg?
http://blogg.skanskan.se/matbloggen/category/amerikanskt/
GillaGilla
De har jag inte sett, tack så mycket för tipset! Här finns planeringen för min virtuella jorden runt-resa http://bakbokmat.wordpress.com/2013/08/10/jorden-runt-resa/
GillaGilla
Tackar!
GillaGilla
En kaffekopp, är det 1.5 dl?
Hur tror du den här kakan skulle funka som tårtbotten?
GillaGilla
Ja ca 1½ dl.
Jag vet inte riktigt hur den skulle göra sig som tårtbotten, men den har en enastående fin konsistens så jag skulle absolut prova!
GillaGilla
[…] det är väldigt rätt för ett lilltroll. Inspirationen till den här kakan hittade trollmor hos Matmamman som visserligen gjorde den med 7-up. Vi hade ingen sån läsk hemma, så det fick bli CC istället. […]
GillaGilla
”Vispa upp äggen i en annan bunke, och vispa tills de är riktigt uppvispade. Häll i äggen och det smälta smöret i mjölblandningen och rör om noga”.
Häll i SOCKRET och det smälta smöret måste det väl vara. Ska man inte vispa sockret med äggen?
GillaGilla
Nej faktiskt inte – i detta recept ska man faktiskt vispa äggen för sig själva, sen blanda dem med de torra ingredienserna och smöret. Fråga mig inte varför, det har jag inte en susning om!
GillaGilla